Erken Doğum Sonrası Bebek Masajının Faydaları

Annelik güzel bir deneyimdir. Bunu zaten yaşıyorsanız veya yakında anne olacaksanız, bebeğinizin yetiştirilmesinde size yardımcı olmayı çok isteriz. Yeni doğan bebeklerin çok fazla ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Modern yaşam tarzı nedeniyle birçok anne erken doğum yapmanın stresiyle de karşı karşıyadır ve bu bebeğin normal doğmuş yaşıtları gibi büyümesi için daha fazla özen ve sevgi gerektirir.

Prematüre bebeklerin, gelişmelerine ve kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için ekstra bakımınıza, kişisel dokunuşunuza, daha fazla dikkat ve özene ihtiyaçları vardır.

Dokunma, yeni doğan bebeklerde gelişen ilk duyulardan biridir. Dokunma, bebeğin korunduğunu, ilgilenildiğini ve desteklendiğini hissetmesine yardımcı olan güzel bir duygudur. Bu yüzden bebek masajı yeni doğan bebekler için faydalıdır.

Bebek masajı nedir?

Bebek masajı, ebeler tarafından yeni doğan bebeklerin daha iyi gelişmesi için yaptıkları eski bir uygulamadır.

Bir insan dokunuşu, nazik bir tutuş, yeni doğmuş bir bebek için bir terapi gibidir. Bebekler için bebek masajı, ileride harika bir yaşam sürmek için iletişim kurmanın, oynamanın ve özen göstermenin bir yoludur. Bebek masajı, zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmek için bebeğin kasına belirli bir şekilde nazikçe masaj yapma işlemidir; prematüre veya düşük kilolu bebeklerin büyümesine yardımcı olur ve daha uzun süre uyumalarına ve rahatlamalarına yardımcı olur. Bebek masajı bebeğiniz için harikalar yaratabilir.

Bebek masajı prematüre bebekler için çok daha faydalıdır çünkü:

Uygun ağırlığın alınmasına yardımcı olur.

Beyinlerinin gelişimine yardımcı olur.

Ses uykuyu teşvik eder.

Bağışıklık sistemini ve dolaşımı artırır.

Bağırsak ve midenin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bebek masajı, prematüre bebeğinizin genel gelişimine de yardımcı olabilir:

Güçlendirici hormonlar

Bir bebek masajında olduğu gibi yatıştırıcı bir dokunuş, bebeği rahatlatmaya yardımcı olan oksitosin gibi hormonları serbest bırakır. Hormon, olgunlaşmamış bebeklerde eksik olabilecek yakınlık ve sevgi hissini telkin eder.

Stresi uzak tutmak

Erken doğum hem anne baba hem de bebek için stresli bir durumdur; stres altında vücudumuzda salgılanan hormonlar (kortizol) vardır. Prematüre bebeklerde ve annelerde kortizol seviyeleri yüksek olabilir. Bir masaj rutininin, prematüre bebeklerde ve annelerinde stres düzeylerini azalttığı görülmüştür; bu nedenle bebeği strese sokmamak için harika bir yoldur.

"Organize" bir bebek

Masaj sırasındaki nazik dokunuş onları sakin ve memnun tutar. Düzenli masaj seanslarından sonra bebeklerde dengeli bir nefes alma, daha az ajitasyon, daha fazla sakinlik fark edebilirsiniz. Bebek sakin olduğu için bu enerjiyi büyümek ve iyileşmek, daha iyi uyumak, beslenme kabiliyetini artırmak ve kısa sürede normalleşmek için kullanabilir.

Vagus sinir uyarımı:

Birçoğunuz Vagus sinirinin ne olduğunu ve bir bebeğin gelişiminde nasıl gerekli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz? Vagus siniri, genellikle gezgin sinir olarak adlandırılan en uzun sinirdir ve prematüre bir bebek için gerekli olan sosyo-duygusal gelişim, mide hareketliliği, kilo alımı vb. vagal aktivitelerle ilişkilidir. Bebek masajı bu uyarımı teşvik eder ve bebeğinizin büyümesinde fayda sağlar.

WhatsApp WhatsApp
Telefon 0505 596 13 44
Email info@goldbabyspa.com
Adres
Mevlana mah. Org. Hulusi Akar Bul. Selenay Apt. 292/A Talas/Kayseri