Bebek Masajının Bilmediğiniz 5 Faydası!

Yetişkinler olarak iyi bir vücut masajının farklı faydalarının farkında olmalısınız; sizi rahatlatır, kaygıyı azaltır, ağrıyı giderir ve kas gerginliğini azaltır. Benzer şekilde, bebekler için masajın çok rahatlatıcı ve çoğu zaman tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır. Bebek masajı bebeğinizin uyku düzenini, esnekliğini, bağışıklığını iyileştirebilir ve diğer birçok anında ve uzun süreli sonuçlara sahiptir.

Bebek masajı nedir?

Bebek masajı, esansiyel yağ veya nemlendirici kullanarak bebeğin kasına belirli bir şekilde nazikçe masaj yapma işlemidir. Bu süreç zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştirir, prematüre veya düşük kilolu bebeklerin büyümesine yardımcı olur ve daha uzun süre dinlenmelerine ve uyumalarına yardımcı olur.

Düzenli masaj yaparak, bebeğiniz gelişmiş vücut farkındalığı belirtileri, daha istikrarlı bir kalp atış hızı, gelişmiş dinleme ve iletişim yeteneği gösterecektir. Bebek masajı aynı zamanda bebeğinizin vücudunda serotonin üretimiyle sonuçlanan sinir hücrelerini de uyarır- daha iyi uykudan, sindirimin iyileştirilmesinden ve iştahın artmasına yardımcı olan bir kimyasaldır.

Şimdi bebek masajının en önemli 5 faydasından bahsedelim:

Geliştirilmiş Uyku Düzeni:

Masaj, bebeğinizin kendi kendini yatıştırmasına yardımcı olan bir stres hormonu olan kortizolün dolaşımını azaltır. Rahatlatıcı bir masaj, bebeklerin stresini azaltır ve aynı zamanda sağlıklı bir uyku çekmelerine yardımcı olur. Bebeklik döneminde bebeğinizin uyku döngüsü düzenli değildir. Daha iyi bir uyku döngüsü, daha az ağlama anlamına gelir ve bunun bir ebeveyn olarak kendiniz üzerinde de sakinleştirici bir etkisi olduğunu görebileceksiniz.

Gastrointestinal Sorunları Azaltır:

Bebekler yiyecekleri sindirmekte çok az zorlandıkları için; bir masaj, gastrointestinal sisteme bağlı olan vagus sinirini uyarır. Dolaşım ve GI sistemini uyarmak, daha iyi gıda emilimine yardımcı olan insülin ve glikozu serbest bırakır. International La Leche League tarafından yayınlanan bir araştırma, bebeklere masaj yapmanın mideyi yatıştırdığını ve kolik, gaz ve diğer sindirim sorunlarını giderdiğini doğruladı.

Zayıf Bebeklerde Kilo Alımı:

Daha önce de belirtildiği gibi, bebek masajı vagus sinirini uyarır ve bu da insülin gibi şeker emilim hormonlarının üretiminde artışa yol açar - bu, daha iyi gıda sindirimine neden olarak bebeğinizin kilo almasına yardımcı olur. Birçok çalışma, erken doğmuş bebeklerde düzenli olarak masaj yapıldığında kilo alımının olumlu sonuçlarını göstermiştir.

Tüm Ana Sistemin Uyarılması:

Cilt, bebeğinizin en büyük ve en gelişmiş organlarından biridir ve bir insan dokunuşu beyin ve kas gelişimine yardımcı olur. Böylece bebek masajı, dolaşım sistemi, hormonal sistem, lenf sistemi, solunum sistemi, vestibüler sistem ve hatta sinir sisteminin uyarılmasına yardımcı olur. Bebeklerde kan akışının uyarılması, bağışıklıklarını ve zihin-beden farkındalığını da geliştirir.

Artan Esneklik:

Bebeğinizin sevimli küçük adımları daha erken attığını görebilmeniz için bebeğinizin kemik ve kas gelişimine dikkat etmeniz önemlidir. Çocuk doktorlarına göre, bebekler için iyi bir masaj şeklinde fiziksel uyarım, kasları gevşetir ve hareketliliği, esnekliği ve duruşu geliştirir. Masaj sırasındaki çapraz yanal hareketler, bebeklerde kasları güçlendirir ve kas ve iskelet gücünü artırır. Bu asla başarısız olmayan asırlık bir tekniktir!

WhatsApp WhatsApp
Telefon 0505 596 13 44
Email info@goldbabyspa.com
Adres
Mevlana mah. Org. Hulusi Akar Bul. Selenay Apt. 292/A Talas/Kayseri